Kadın Blog Günlükleri

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır? Yenidoğan Bebek Bakımı İçin En Önemli 3 Nokta

Yenidoğan bebek bakımı, bir aile kurma yoluna girmiş ve ilk defa anne baba olmuş çiftlerin en çok araştırdığı, merak ettiği konulardan bir tanesidir. Yenidoğan bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesini isteyen ebeveynler, özellikle ilk defa anne ve baba oluyorlarsa bebeğin tutulmasından altının değiştirilmesine dek bazı konularda dikkatli olmalıdır. İlk defa bebek sahibi olmak oldukça meşakkatli ve yorucu bir iştir, ancak ebeveynlik görevleri doğru bir şekilde yerine getirildiği zaman dünyanın en güzel hislerinden biri olduğu söylenebilir.

Yenidoğan bebek bakımı

Eğer müjdeli haberi aldıysanız ve anne oluyorsanız, ilk olarak bazı gecelerden, tatlı uykularınızdan feragat etmenizi gerektiren günlerin geleceğini ve kendinizi bir yandan işlerinizle uğraşırken bir yandan bebeğinizi gözünüz gibi korur halde bulacağınızı bilmeniz gerekir. Eğer baba oluyorsanız masrafların artacağını, iş hayatının yorucu olmaya başlayacağını, eve döndüğünüz zaman eşinizi bebeğinizle zaman geçirmekten bitkin bir halde bulabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Ebeveyn olmak ve bir evlat yetiştirmek dünyada belki de en çok yorucu olan, ancak en tatlı hisleri de içinde barındıran durumlardan biridir. Yenidoğan bebek bakımı konusunda bilgilerinizi tazelemeli, bebeğinizin sağlığı için elinizden geleni yapmalı ve doğru bakım tekniklerini uygulayarak bebeğinizi cilt sorunlarından, enfeksiyonlardan korumanız gerekir. Bu yazı, özellikle ilk defa anne ve baba olacak bireyler için bir rehber niteliği taşımaktadır. Peki, yenidoğan bebek bakımı nasıl yapılır? Yenidoğan bebek alışverişi için önerilen ürünler neler?

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebek bakımı, doğumdan önce başlatılması gereken bazı noktaları içerir. Yenidoğan bebek bakımı önerilerine geçmeden önce, doğum öncesi kesinlikle alınması ve bir kenarda tutulması gereken bebek ürünlerinden bahsedilmesi gerekir. Yenidoğan bebeklerinizin doğumundan önce satın almanız önerilen ürünleri “Yenidoğan Bebek Alışverişi” başlığı altında bulabilirsiniz.

Eğer annenin sancıları son bulduysa ve minik bedeniyle bir bebek dünyaya geldiyse, o andan itibaren bakım, beslenme, temizlik de sizin için başlamış demektir. Yenidoğan bebeğinizin bakımını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

1. Yenidoğan Bebek Bakımı

Yenidoğan bebeklerin ciltleri, oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve bu nedenle bebeklerinizin temizliğinde oldukça nazik davranmanız gerekmektedir. Yenidoğan bebek bakımında temizlik açısından ihtiyaç duyabileceğiniz ürün önerilerini Yenidoğan Bebek Alışverişi başlığı altında görüntüleyebilirsiniz. Bebeğinizin temizliğinde olası bir cilt sorununa ve enfeksiyona yol açmamak için içeriği belirsiz ürünleri kullanmamanız gerekir. Özellikle baş kısmını silerken ve kurularken titiz davranmanız, baskı uygulamamanız gerekir.

Yenidoğan bebek göbek bağı bakımı en çok merak edilen bakım konulardan bir tanesidir. Göbek bağı bebek doğumu esnasında mandal ile tutulur ve ardından şeffaf bir yapıya erişir. Göbek bağı kendi haline bırakılarak düşecektir. Bu noktada ebeveynlerin tek yapması gereken, örneğin bebeğin altını bezlerken göbek bağının tahriş olmaması adına dikkat etmeleri ve göbek bağını dış etkenlerin yanı sıra bebeğin kendi dışkısı ile bulaşabilecek enfeksiyonlardan korumaları olacaktır. Bebeğin göbek bağı düştükten sonra az miktarda kanama ve akıntı görülebilir. Bu durumda endişe edilmemelidir. Akıntı varsa ortalama %70 alkollü kolonya ürünleri ile birkaç defa göbek bağı temizlenebilir.

Yenidoğan bebek bakımında bir diğer konu ise alt değiştirmedir. Yenidoğan bebek bakımında alt değiştirirken kullandığınız bezlerin göbek bağı oyuntulu olduğundan ve emici özelliğe sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Zira yukarıda da bahsedildiği gibi bebeğin dışkısının göbek bağına ulaşması beraberinde hastalık ve enfeksiyon getirebilir. Bebekler doğumundan sonra ilk birkaç ay boyunca çok sık idrar yaparlar. Bu nedenle ortalama 3 saatlik aralar ile bebeğinizin altını değiştirmeniz ve yeniden bezlemeniz önerilir. Bebeğin dışkısının çok uzun süre beklemesi ciltte pişiklere yol açabilir. Bez değişimi esnasında günde en azından bir defa, 10 dakika kadar bebeğinizin poposunu havalandırmak yararlıdır.

2. Yenidoğan Bebek Beslenmesi

Yenidoğan bebek bakımında en önemli noktalardan biri de bebeklerinizin beslenmesi olacaktır. Herkesin bildiği üzere ilk 6 ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütü yerine yapay sütlerin ve farklı gıdaların kullanılması bebeğinizin sağlığını riske atabilir. Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi açısından en iyi besin kaynağı olacaktır. Annelerin doğumun ardından yarım saat, bir saat veya daha kısa sürede bebeklerini emzirmeleri önerilmektedir. İlk emzirmenin ardından bebeğin bağırsak yüzeyi koruyucu bir biçimde kaplanır. Bu durum ilk sütün kolostrum adıyla bilinmesi ve bebek için bir aşı görevi görmesi olarak yorumlanabilir.

Yenidoğan bebeğinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesi adına emzirme aralıkları ortalama 1-2 saatte bir olabilir. Yenidoğan bebekler emmeden en fazla ortalama 3-4 saat dayanabilirler. Bu nedenle eğer bebeğiniz uyuyor olsa bile mutlaka uyandırıp bebeğinizi emzirmeniz gerekecektir. Bebeğiniz ortalama 1-2 ay gelişim gösterdikten sonra 4-5 saat kadar emmeden durabilecektir. Emzirme süreleri, annenin durumuna göre her meme için 20 dakika kadar olabilir.

3. Yenidoğan Bebek Uykusu

Üçüncü önemli konu ise yenidoğan bebeğinizin uyku ve dinlenme aralıklarıdır. Yenidoğan bebekler, dünyaya geldikleri ilk 1-2 ay içinde gece gündüz fark etmeksizin uyuyabilirler. Normal doğum zamanında dünyaya gelen bebekler bir gün içinde ortalama 15 saat uyku halinde olabilmektedir. Prematüre bebeklerde ise günlük uyku süreleri çok daha fazla olabilmektedir.

Dünyaya geldikten sonra çoğu bebek öncelikle ortalama 3 saat kadar uyur ve ardından 2 saat kadar uyanık kalır. Bu durumda uyanık olduğu zamanlar başta olmak üzere bebeklerin alt değiştirme, emzirme ve temizlik evreleri dahil bir bebeğin günlük en az 3-5 saatinin bebek bakımıyla geçeceği söylenebilir. Ardından bebeğiniz geri kalan sürelerde uyku durumunda olacaktır. Unutmamanız gerekir ki beslenme düzeni oldukça önemlidir, bebeğiniz uyuyor olsa bile eğer süresi geldiyse uyandırıp emzirebilirsiniz. Alt değiştirirken ise bebeğinizi uyandırmanıza gerek yoktur, kendisi uyanmadıkça uykusuna devam etmesinde sakınca bulunmaz.

Yenidoğan Bebek Alışverişinde Neler Alınmalı?

Önemli görülen konulardan bir tanesi de yenidoğan bebek alışverişidir. Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce aşağıdaki ürünleri imkan buldukça satın almanız ve kenarda tutmanız yararlı olacaktır. İlk defa anne baba oluyorsanız size satın almanız tavsiye edilen her ürün kesinlikle şart olmayabilir. Ancak bebeklerinizin sağlığı, temizliği ve bakımı açısından mutlaka kenarda bulunması gereken yenidoğan bebek alışverişi ürün önerileri şu şekildedir;

  • Kıyafetler; Yenidoğan bebeğiniz dünyaya gelmeden önce mutlaka onu sarıp sarmalayacak, sıcak tutacak kıyafetler bulundurmalısınız. Bebekler oldukça hızlı büyürler, bu nedenle her ay grubu için ayrı ayrı birçok kıyafet satın almanıza gerek yoktur. Eğer imkanınız bulunuyorsa bolca 0-3 aylık ve 3-6 aylık bebek kıyafetleri satın alarak bebek alışverişine başlayabilirsiniz. Bebeğinizin kıyafet alışverişinde %100 pamuk ürünleri tercih etmeniz yararlıdır. Kıyafet alışverişinde mutlaka yer vermeniz gereken ürün önerileri şu şekildedir;
    – Doğum sonrası ve hastaneden çıkarken kullanılacak en az bir bebek takımı, zıbın, tulum, çorap, penye şapkalar, pamuklu yelekler.
  • Banyo Seti; Yenidoğan bebeğiniz için gerekli ürünlerden bir tanesi de yenidoğan banyo setidir. Bebeğinizi doğumundan ortalama 12 saat sonra yumuşak bir sünger yardımıyla temizlemeniz, ancak bunu yapmadan önce de doktorunuzdan onay almanız önerilir. Banyo setini kullanmak ve küvet içinde bebeğinizi yıkamak için ise göbek bağının düşmesini beklemeniz gerekir. Yenidoğan bebek banyo seti için önerilen ürünler şu şekildedir;
    – Banyo süngeri veya pamuklu bezler, banyo küveti, kolay yıkama için küvet filesi, kafa kısmı için kurulama mendili, banyo havlusu, yenidoğan bebek sabunları.
  • Bakım Ürünleri; Yenidoğan bebeğinizin sağlıklı bir şekilde bakımını yapabilmek için, örneğin bebek bezi gibi ürünleri hazır tutmanız yararlı olacaktır. Cilt bakım ürünleri seçerken özellikle parfümsüz, doğal ve antibakteriyel içeriğe sahip olmalarına özen göstermeniz gerekecektir. Yenidoğan bebek bakımı için gerekli olacak ürünler şu şekildedir;
    – Göbek oyuntulu bebek bezi, temizleme pamuğu, alt değiştirme örtüsü, tırnak makası, pişik kremi, bebek şampuanı, bebek sabunu.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.