Kadın Blog Günlükleri

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? – Sütle 3 Ayrı Cilt Bakım Önerisi

Sütle cilt bakımı yapmaya başlamadan önce yazının en başında belirtilmesi gerekir ki süt en çok alerji duyulan besinlerden biridir. Bu nedenle sütle cilt bakım önerilerini uygulamadan önce süte alerji duymadığınızdan emin olmalısınız.

Besin değeri oldukça yüksek olan süt ve süt ürünlerinin, sadece sağlık açısından değil aynı zamanda cilt bakımında da oldukça yarar sağladığını biliyoruz. Peki, sütle cilt bakımı nasıl yapılır? Sütle cilt bakımı için, en etkili 3 öneri…

Sütün Cilde Faydaları Neler?

Sütle cilt bakımı, en başta içinde barındırdığı vitamin, protein ve mineraller gibi besin değerlerinden kaynaklı olarak cildin yenilenmesine yarar sağlar. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi sadece cilt için değil aynı zamanda sağlık açısından da ihtiyaç duyulan birçok besin değerini karşılamaktadır. Örneğin çocuklarda sağlıklı bir kemik gelişimi için süt ürünlerinin tüketilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda özellikle yaşlı kişilerde görülen kalp hastalıkları, diyabet gibi çeşitli önemli hastalıklar için de süt tüketimi yararlıdır.

Uzmanlar tarafından faydaları kanıtlanmış olan, geçerliliği kesinlikle kabul edilen gıdalardan biri de süttür. Sütle cilde bakımı cildin yenilenmesi, çeşitli dokuların kendini yenileyip geliştirmesi, yüzde bulunan akne ve sivilce gibi kişilere rahatsızlık veren cilt problemlerinin önlenmesi için sütle cilt bakımı önerilmektedir. Bakım ürünlerinin genelinin süt karışımları içerdiği bilinmektedir. Eğer süt ve süt ürünlerine alerji duyulmuyorsa ve vücutta alerjik belirtiler görülmüyorsa, evde sütle cilt bakımı yapmak mümkündür.

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sütle cilt bakımı yapmak, diğer evde cilt bakım yöntemlerine nispeten daha kolaydır. Örneğin sadece bir süt ve pamuk yardımıyla yüze uygulanmasının ardından cildin kendini yenilemesi mümkündür. Sütle bakım yapmak pürüzsüz bir cilde sahip olmak için etkili olan bakım yöntemlerindendir. Sütle evde cilt bakımı için aşağıdaki üç ayrı yöntem kullanılabilir.

Sütle cilt bakımı nasıl yapılır?
Sütle cilt bakımı nasıl yapılır?

Sütle cilt bakımı: Evde yüz maskesi yapmak

1. Cilt beyazlatıcı maske

Evde sütle cilt beyazlatıcı maske yapmak ister misiniz? Cildinizin rengini açacak, pürüzsüz bir yüze sahip olmanızı sağlayacak bu maske karışımıyla cildin beyazlamasını sağlamak mümkün hale geliyor. Az malzemeli yüz bakım maskeleri arasında en çok etkili olduğu bilinen sütle cilt beyazlatıcı maskenin yapımı ve uygulanışı aşağıdaki gibidir.

Sütle cilt bakımı önerileri
Sütle cilt bakımı önerileri

Malzemeler

 • Yarım bir limonun suyu
 • 1 Fincan süt
 • 1 Tatlı kaşığı bal
 • 1 Tatlı kaşığı yoğurt

Sütle cilt beyazlatıcı maskenin yapılışı

 • Bir fincan süt, yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu bir kap içine alarak karıştıralım.
 • Hazırlanan karışım sürülebilecek kıvama geldiğinde yanak, çene, alın, burun bölgelerine yeterli miktarda sürerek uygulayalım.
 • Maskeyi yüzde yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yüzümüzü yıkayalım. Ardından iyice durulayıp yüzümüzü silelim.

Bu maske, içerdiği bal sayesinde siyah nokta gibi sorunların da önüne geçebilmek için etkilidir. Bunun yanı sıra limon, yoğurt ve özellikle süt içeriğiyle cilt renginin beyazlamasına ve cildin daha pürüzsüz bir hale gelmesine yarar sağlar.

2. Sütle leke giderici maske

Eğer ciltteki çeşitli lekelerden şikayetçiyseniz ve bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz en iyi maske karışımlarından biri de sütle leke giderici maskedir. İçeriğindeki süt, limon suyu ve yoğurt ile yüzdeki akne benzeri cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Malzemeler

 • 1 Çay kaşığı süt
 • 1 Çay kaşığı yoğurt
 • Yarım limon suyu

Sütle leke giderici maskenin yapılışı

 • Öncelikle süt, yoğurt ve limonu uygun boyutta bir kaba alalım ve karıştıralım.
 • Hazırlanan karışım cilde sürülebilecek macun kıvamına geldiğinde yüzdeki lekeli bölgelere uygun miktarda sürelim.
 • Bu maskenin cilde iyice oturması ve lekelere etki edebilmesi için yaklaşık 15 dakika kadar maskeyle bekleyelim.
 • 15 dakikanın ardından maskeyi ılık bir suyla yıkayıp cilde uygun bir temizleyici ile tamamen yüzden çıkartalım.
 • Maske sonrası yüzü iyice nemlendirelim.
3. Sütle canlandırıcı cilt maskesi

Cildin canlanmasını ve ölü deriden kurtularak yenilenmesini sağlamak, daha güzel bir cilde sahip olabilmek için mutlaka gereklidir. Çeşitli bakım yöntemleri ve cilt bakım ürünleri, cildin canlanması konusunda etkili olabilmektedir. Evde uygulanabilecek, pratik olan, içeriğindeki süt sayesinde bu maskeyle güzel bir bakım yapılabilir.

Malzemeler

 • 3 Yemek kaşığı süt
 • 3 Yemek kaşığı bal
 • 1 Fincan yulaf

Sütle cilt canlandırıcı maske yapılışı

 • Bu üç ürünü, karıştırmaya uygun bir kap içine alarak macun kıvamına gelene dek karıştıralım.
 • Karışım yüze sürülebilecek kıvama gelene kadar karıştırdıktan sonra hazırlanan karışımı cilde uygulayalım.
 • Maske cilde sürüldükten sonra yaklaşık 5 dakika kadar bekleyelim.
 • Ardından maskeyi ılık su ile yıkayarak geçirelim ve güzelce kurulayalım.

Sütle cilt bakımı maske önerilerinin sonuna geldik. Eğer cildinize daha iyi bakmak ve güzelleşmek için maske önerileri arıyorsanız, şu yazımız da işinize yarayabilir; 10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Çıkaran Maske

1 yorum
 1. […] Bunun dışında, cilt bakım önerileri arayan kişiler şu yazımıza da göz atabilirler; Sütle Cilt Bakım Önerisi! Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.