Kadın Blog Günlükleri

Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, sadece kadınların değil aynı zamanda erkeklerin de sık sık yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Koltuk altlarında yaşanan kararma özellikle yaz aylarında kısa tişört, askılı veya elbise giyildiği zaman belli olmakta, görünüşü nedeniyle kişide kötü görünme hissi yaratabilmektedir. Temelde doğal bir cilt sorunu olsa da kişiler yaz mevsimlerinde giydikleri kısa elbiseler veya tişörtler altından belli olan koltuk altı kararmasına rastladıklarında özgüven eksikliği dahi yaşayabilmektedir.

Koltuk altı kararması nasıl geçer?
Koltuk altının kararması nasıl geçer?

Koltuk altı kararmasından kurtulmanın en kolay yolu, bir uzman doktordan destek almak veya bu konuda etkileri kanıtlanmış çeşitli ürünler kullanmaktan geçer. Ancak bilinçsiz ve güvenilirliği kanıtlanamamış ürün kullanımları yapmak, beraberinde ciddi sağlık sorunlarını ve cilt problemlerini de getirebilmektedir. Bu nedenle kişiler internette sıklıkla “Koltuk altı kararması nasıl geçer?”, “Koltuk altının kararması doğal yollarla nasıl yok edilir?” gibi aramalar yapmaktadır. Peki, koltuk altı kararması neden olur? Koltuk altı kararması nasıl geçer?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı kararmasının nedenleri arasında özellikle terleme bilinmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler, genelde terlemenin koltuk altında kararmaya sebep verdiğini düşünürler. Ancak uzmanlara göre koltuk altı kararmasının tek sebebi aşırı terleme sorunları olmamaktadır.

Bu sorunu yaşayan kişiler için birden fazla olası sebep sıralamak mümkündür. Koltuk altında kararma sorunları, özellikle esmer kişilerde daha çok ortaya çıkabilmektedir. “Koltuk altının kararması neden olur?” sorusunun en doğru cevaplarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  1. Tüy alma amacıyla kullanılan jiletler,
  2. Koltuk altı bölgesine yapılan ağda,
  3. Temizlik amaçlı epilasyon aletleri,
  4. Kullanılan çeşitli deodorantlar,
  5. Kullanılan antiperspirantlar.

Bu sebeplerin yanı sıra bazı durumlarda genetik olarak da koltuk altı kararması yaşamak mümkündür. Örneğin kişinin esmer olması da koltuk altında kararma yaşamaya neden olabilecek genetik sebeplerden bir tanesi olarak bilinir. Koltuk altındaki kararmalardan kurtulmak üzere uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Bir uzman doktora başvurmak ve altındaki sebebi de öğrenerek koltuk altlarındaki kararmaları geçirmek üzere hareket etmek daha doğru olacaktır. Ancak kişiler eğer ciddi bir cilt sorunu olduğu düşünülmüyorsa ve sadece koltuk altı kararması probleminden şikayet ediyorsa, aşağıdaki bazı koltuk altının kararmasını geçirme yöntemlerini uygulayabilirler.

Koltuk Altının Kararması Nasıl Geçer?

“Koltuk altı kararması nasıl geçer?” sorusuna verilebilecek bolca yanıt bulunmaktadır. Bitkisel karışımlardan ilaçlara, çeşitli kremlerden cilt bakım ürünlerine dek koltuk altındaki kararmaların geçirilmesi üzerine denenebilecek farklı yöntemler mevcuttur. Ancak cilt sağlığını riske atmamak için sadece güvenilirliği kanıtlanmış, temiz ve etkili yöntemleri kullanmak yararlı olacaktır.

Koltuk altı kararmasından kurtulmak isteyen kişiler, aşağıdaki önerileri deneyebilirler. Eğer bu önerilerin denenmesi sonrası bir yan etki gözlemlendiyse doktora başvurmak yararlı olacaktır. Zira her kişinin bünyesi ve cilt tipi aynı değildir, her cilt kullanılan tepkimelere aynı geri dönüşü sağlamayabilmektedir. Koltuk altlarındaki kararmaları geçirmek üzere uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir;

  1. Cilt beyazlatıcıları kullanmak; Eğer ciltte bir kararma durumu varsa ve ciddi bir sağlık sorunundan şüphelenilmiyorsa, doğal olduğundan emin olunan cilt beyazlatıcıları kullanmak etkili bir yöntem olacaktır. Cilt beyazlatıcı ürünlerin dışında kişiler evde doğallığını garantileyen patates, salatalık, limon gibi gıdalarla da koltuk altı kararması sorununun önüne geçebilirler.
  2. Koltuk altına peeling yapmak; Cildi ölü derilerden arındırmak, cildin beyazlaması konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Ölü deriler özellikle koltuk altı gibi sığ cilt alanlarında birikmekte ve böylelikle beraberinde kararma sorunlarını da getirmektedir. Peeling yöntemi ile birlikte ciltteki ölü derileri temizlemek, koltuk altındaki kararmaların önüne geçebilecek yöntemlerden biridir.
  3. Tıbbi yöntemlere başvurmak; Eğer çok çabuk tahriş olan bir cilt tipi söz konusuysa, yukarıdaki yöntemler yarardan çok zarar getirebilir. Bu nedenle yazının başında da belirtildiği üzere bir uzman doktora görünmek ve o şekilde hareket etmek daha doğru olacaktır. Eğer çok hassas bir cilt tipine sahipseniz, tıbbi yöntemlerle koltuk altındaki kararmalar için çözüm desteği almanız mümkündür.

Bunun dışında, cilt bakım önerileri arayan kişiler şu yazımıza da göz atabilirler; Sütle Cilt Bakım Önerisi! Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.