Kadın Blog Günlükleri

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Saç dökülmesi, şüphesiz ki her yaş grubunda görülebilecek en can sıkıcı sorunlardan biridir. Özellikle genç yaşta başlayan saç dökülmesi sorunlarında kişilerin özgüveni düşmekte, bu durum sosyal açıdan kişileri olumsuz etkilemektedir. Kadınlarda saç dökülme sorunları yaşandığında bunu durdurmak ve önüne geçmek kimi zaman mümkün olmayabilir. Ancak erken fark edildiğinde ve doğru işlemler uygulandığında, kadınlarda saç dökülmelerini engelleyip tekrar sağlıklı saçlara kavuşmak imkansız değildir.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmeleri aslında yaşam boyunca insanların yaşadığı normal bir durumdur. Örneğin uzman açıklamalarına göre her saç teli ortalama 5 yıl yaşar ve dinlendikten sonra dökülmeye başlar. Bu açıdan bakıldığı zaman saçların dökülmeleri son derece doğal kabul edilmektedir. Günde 50 ve 100 tel saçın dökülmesi, uzmanlar gözünde bir sorun olarak görülmemektedir. Ancak bu oranların daha üzerinde, çok yoğun ve ağır bir saç dökülmeleri söz konusuysa işte o zaman bir sorun olduğuna kanaat getirmek doğrudur. Kişinin elini her saça atışında 5-10 saç teli geliyorsa bu durumda bir problem var demektir. Bunu engellemek için aksiyon almak önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.

Kişiler eğer saç dökülmelerinden yakınıyorsa ve saçlarda her geçen gün azalma meydana geliyorsa, ilk iş bir uzmandan destek almak olmalıdır. Sorunun kaynağı ciddi bir hastalık olabilir, bu nedenle yapılacak ilk işlem bir uzman doktora başvurmak ve sorunun altında yatan sebebi bulmak olmalıdır. Eğer ciddi bir rahatsızlığın söz konusu olduğu düşünülmüyorsa, örneğin saçların yanmasından kaynaklı geçici bir problem olduğu düşünülüyorsa kullanılacak bazı ürünlerle ve evde yapılabilecek bazı işlemlerle saç dökülmesini azaltmak, önüne geçmek mümkün olabilir. Peki, kadınlarda saç dökülmesi neden olur, nasıl geçer? Evde saç dökülmesi için yapılabilecek işlemler neler?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi nedenleri arasında yukarıda da bahsedildiği gibi ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Hastalıktan kaynaklı saç dökülmelerinde bir uzman doktora görünmek ve bu sorunun sebebini saptamak yapılabilecek en yararlı işlem olacaktır.

Ancak bunun dışında bilinen, sık rastlanan ve aslında ciddi bir sorundan kaynaklanmayan saç dökülmesi sebepleri de bulunmaktadır. En yaygın bilinen ve çoğu kişide görülebilen saç dökülmesi nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 1. Genetik faktörlerden dolayı saçlar dökülebilir.
 2. Hormonal sorunlardan dolayı saçlar dökülebilmektedir.
 3. Sağlıksız ve yanlış beslenme düzenleri, saçları dökebilir.
 4. Deri problemleri de saç azalmasına neden olabilmektedir.
 5. Vitamin ve mineral eksikliği sebeplerden bir tanesidir.
 6. Doğum ve kemoterapi, saçların azalmasını etkileyebilmektedir.
 7. Kozmetik ürünler ve hatalı ürün kullanımı da sebepler arasındadır.
 8. Kişinin stresli bir dönem geçirmesi, depresyona girmesi saçları dökebilir.

Herkes tarafından bilinen, yaygın olan tüm bu nedenler sonucunda kadınların saçlarında azalma meydana gelebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı saçlarında dökülme yaşayan kişilerin uygulayacağı uygun ve doğru yöntemlerle sorunları geride bırakma şansı vardır. Bazen saç dökülmeleri kalıcı olabilse de bir uzman desteği ve doğru yapılacak işlemler ile birlikte saç dökülmesini engellemek mümkün olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemek için ilk olarak doğru bir tanı ve teşhis yapılması gerekmektedir. Saçların dökülmesinin nedeni bulunduktan sonra harekete geçilebilir. Saç dökülmesinden yakınan kişiler, ilk iş olarak bir uzman desteği aldıktan sonra süreç boyunca saça ya da deriye zarar verebilecek ürünlerin kullanımından uzak durmalıdır. Saç dökülmelerini önlemek için uygulanabilecek tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Saç Mezoterapisi; Saç mezoterapisi yöntemi, saç dökülmelerinde kullanılan en yaygın tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, kişinin derisine iğneyle takviye uygulanacağından bir nevi cerrahi işlem sayılabilir.
 • İlaç Tedavisi; Saç dökülmelerinde kullanılabilecek, uzman onayıyla birlikte uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden biri de ilaç tedavisidir. Rahatsızlık türüne ve çeşidine uygun ilaçlar kullanmak, sorunları önleme konusunda yararlı olabilmektedir.
 • Saç Ekimi; Saçları dökülen kişiler için özellikle son zamanlarda yaygınlaşan etkili yöntemlerden biri de saç ekimidir. Cerrahi işlem grubunda sayılabilecek bu yöntem, çeşitli saç ekim merkezlerinde kişiden saç kökü alınmasıyla uygulanan doğal bir işlemdir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.