Kadın Blog Günlükleri

Evlilikte Anlaşamama: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı?

Evlilikte anlaşamama sorunu, özellikle erken yaşta evlilik yapmış çiftlerin en büyük sorunlarından biri olarak görülmektedir. Eşiyle anlaşamayanlar ne yapacaklarını bilmedikleri zaman, eğer büyüklerinden de yardım almıyorlarsa sürekli şiddetli kavgalar ve tartışmalar boy gösterebilmektedir. Evlilikte anlaşamamak gibi bir sorun, beraberinde varsa çocukların psikolojik olarak etkilenmesini ve çiftlerin boşanmasını da getirebilmektedir.

Evlilikte anlaşamama sorunu: Eşiyle anlaşamayanlar
Evlilikte anlaşamama sorunu: Eşiyle anlaşamayanlar

Çeşitli uzmanlar, evlilikte anlaşamama sorunlarının kaynağında en çok aldatma, kıskançlık, maddiyat gibi sebeplerin yattığını saptamıştır. Uzmanlara göre eşiyle anlaşamayanlar zamanla daha öfkeli, daha kızgın, sürekli kavgaya açık bir kişi haline gelmeye başlamaktadır. Bu sorunu çözebilmek için mümkünse aile terapistlerine başvurulması önerilmektedir. Ancak bir psikolog ve terapist ile görüşme şansı bulunmuyorsa çiftler kendileri alacağı küçük ama etkili önlemlerle olası tartışmaların ve kavgaların önüne geçebilirler. Peki, evlilikte anlaşamamak nasıl önlenir? Eşiyle anlaşamayanlar ne yapmalıdır?

Evlilikte Anlaşamama Sorunları: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı?

Eğer evliyseniz ve evlilikte anlaşamama gibi bir derdiniz varsa, eşiyle anlaşamayanlardan biriyseniz bu konunun sizi üzmesine izin vermemelisiniz. Zira geçmiş yıllardan günümüze, evliliklerin neredeyse %30’unda bu sorunlar baş göstermektedir. Kişilerin karşılıklı olarak sağlayacağı değişikliklerle ve iyi bir destek ile evlilikte anlaşamama sorunlarının önüne geçmeniz mümkündür.

Eğer eşinizle kavga etmekten, büyük tartışmalar yaşamaktan sıkıldıysanız ve huzurlu bir aile ortamına kavuşmak için ne yapmanız gerektiğini sorguluyorsanız, öncelikle tartışmaların ana kaynağını belirlemelisiniz. Örneğin ortada bir kıskançlık, maddi sorunlar, alkol sorunları veya öfke kontrolü sorunları varsa anlaşmazlık yaşamak oldukça doğaldır. Zira tüm ömürlerini evlilikten sonra beraber geçirecek olan çiftler, bazen her şeyin mükemmel bir düzende ilerlemesini isterler ve bu olmadığı zaman, en ufak bir kıvılcımda işin ucu büyük kavgalara çıkar. Evlilikte anlaşamama sorunlarınızın önüne geçmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Kavgaların asıl sebebini bulun: Bir kavga durduk yere ortaya çıkmaz, değil mi? Sizi veya eşinizi öfkelendiren, bazen yanlış düşünceler nedeniyle oluşan, aslında kolay çözülebilecek küçük bir sebebin büyümesiyle oluşan bu kavgaları önleyebilmek için öncelikle kavgalarınızın asıl sebebini bulmalısınız. Bunu yaparken öfkenizi, “Ben haklıyım!” düşüncenizi bir kenara bırakmalı ve partnerinizin de düşüncelerini, hareketlerini, aklından geçenleri empati kurarak anlamalısınız. Bu şekilde kavganın en doğu sebebini bulmanız mümkün hale gelir.
  • Sizi neyin öfkelendirdiğini ortaya koyun: Eşiniz alkol kullanıyor olabilir, çok kıskanç davranıyor olabilir veya maddi açıdan sürekli size zorluk yaşatıyor olabilir. Eğer ona bu tür nedenlerden dolayı kızıyorsanız öncelikle ortamı sakinleştirmeyi ve biraz olsun sakin kalıp onu dinlemeyi deneyin. Büyüklük göstermek, dinlemek ve anlamak bir şeyleri düzeltmeniz için yarar sağlar. Sizi öfkelendiren durumun altında ne olduğunu öğrenmeniz olaylara bakış açınızı değiştirebilir.

    Örneğin eşiniz yakın zamanda iflas etmiş olabilir, bu da onun maddi açıdan zor bir süreç yaşamasına sebep vermiş olabilir. Veya, etkisinde kaldığı bir olay yüzünden, hayatın onu yormasından, içine attığı dertlerden ve kendisini kurtulamadığı için alkole veriyor olabilir. Böyle bir durumda eşinizi sakin bir şekilde dinleyip sorunu anlamak, ona yardımcı ve yol gösterici olmak sizin için bir çözüm olabilir. Bunu yaparken aynı zamanda sizi neyin öfkelendirdiğini bulabilecek ve ne yapmanız gerektiğini de kendiniz çözebileceksiniz.
  • Büyüklerinize danışın veya destek alın: Eğer evlilikte anlaşamama sorunlarınız ve içinden çıkılmaz bir hale geldiyse, uzun süreli evlilikleri olan ve kendisiyle samimi bir şekilde konuşabileceğiniz büyüklerinizden yardım almak iyi bir çözüm olacaktır. Ancak bunu yaparken öfkenizden dolayı sadece kendinizi haklı bulduğunuz konulardan bahsetmek, eşinizin hatalarını çok büyük göstermek sonucunda büyükleriniz eşinize karşı nefretle dolabilir. Bu durum, başkalarının da evliliğinize karışması ve daha büyük kavgaları beraberinde getirebilir. Bu nedenle biriyle konuşmadan önce eşinizi yukarıdaki adımlarda anlatıldığı gibi önce anlamaya çalışıp, dinleyip ona göre hareket etmelisiniz.

    Eğer danışabileceğiniz, fikir ve yardım alabileceğiniz bir büyüğünüz yoksa veya bunu yapmak istemiyorsanız bir psikolog ve çift terapisti ile görüşebilirsiniz. Evlilikte anlaşamama sorunu yaşayanlar ve eşiyle anlaşamayanlar, başvurdukları ve destek aldıkları bu uzmanların da yönlendirmesiyle kendileri için doğru olanı daha iyi anlar ve evliliklerini daha iyi bir hale getirmeyi çoğu zaman başarırlar. Psikoloji ve evlilik konusunda uzman birçok doktor ve psikiyatrist bulunmaktadır.
2 Yorumlar
  1. […] Bunun yanı sıra evlilikte anlaşamama sorunları yaşıyorsanız, sevgilinizle aranızdaki buzları eritmek ve kavgalarınızı azaltmak istiyor ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız şu yazımız da yol gösterici olabilir; Evlilikte Anlaşamama: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı? (2023) […]

  2. […] Bunun yanı sıra evlilikte anlaşamama sorunları yaşıyorsanız, sevgilinizle aranızdaki buzları eritmek ve kavgalarınızı azaltmak istiyor ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız şu yazımız da yol gösterici olabilir; Evlilikte Anlaşamama: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı? (2023) […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.