Kadın Blog Günlükleri

Aşkta Doğru Kişi: Sevgilin Senin İçin Doğru Kişi Mi?

Aşkta doğru kişi ile bir araya gelmeyi başarmak, mutlu bir birliktelik isteyen her insanın hayalidir. Kavgalar, uyumsuz olan hobiler, aile yapıları, yaşam tarzları, hatta giyim şekilleri… İki kişinin birlikte daha uyumlu ve daha mutlu bir aşk hayatı yaşaması bunların dışında binlerce faktöre bağlı olarak gelişebilir. Aşkta doğru kişiyi bulmak oldukça zordur, zira dünyada 8 milyarı aşkın insan var! Bir insanın aşkta doğru kişiye denk gelip gelmediğini anlaması, onu iyi bir şekilde analiz edip tanımasıyla alakalıdır.

Aşkta doğru kişiyi bulmak
Aşkta doğru kişiyi bulmak

Günümüzde evliliklerin büyük bir çoğunluğu uyumsuz ve aykırı iki insanın bir araya gelmesiyle birlikte hüsranla sona eriyor. Zira çiftler sadece birbirlerine karşı duyduğu yoğun sevgi, aşk ve arzunun büyüsüne kapılıp partnerlerinin kendileri için doğru kişi olduğunu düşünüyorlar. Eğer tanıştığınız kişinin aşkta doğru kişi olup olmadığını merak ediyorsanız, onu iyi bir biçimde analiz etmeli ve iyi bir şekilde tanımalısınız. Partnerinizin sevdiklerini ve nefret ettiklerini bilmeli, onun gözünden dünyaya bir kez olsun bakmayı başarmalı ve kendiniz ile onun dünyasını yan yana koymalısınız.

Aşkta doğru kişiyi bulmak her zaman mümkün olmasa da bazı insanlar sevdikleri için gerçekten bir şeyleri değiştirebilir ve doğru olanı yapmaya gayret gösterebilirler. Bu durumda aslında pek de uyumlu sayılmayacak çiftler, zaman geçtikçe birbirlerine daha sıkı sarılır ve daha uyumlu hale gelirler. Aralarındaki sevgi gerçek anlamda yoğunsa, bireyler sevdikleri için kendi zevklerini de tamamen silmeden bir şeyleri değiştirmeyi göze alabiliyorsa anlaşmak her zaman daha kolay olacaktır. Peki, Sevgilin senin için doğru kişi mi; nasıl anlayabilirsin? aşkta doğru kişi nasıl bulunur?

Aşkta Doğru Kişiyi Bulmak

Aşkta doğru kişiyi bulmak için öncelikle yukarıda da bahsedildiği gibi partnerinizi iyi bir şekilde tanımanız gerekecektir. Bazen insanları doğru tanımak mümkün olmayabilir, ancak sizinle birlikte geçirdiği zamanlarda size karşı yaklaşımlarını ve diğer insanlara karşı yaklaşımlarını inceleyerek kişiler hakkında fikir yürütmeniz çok da zor olmayacaktır.

İşaret dili psikolojisi, bir insanın karakterini yansıtmak için yararlı fikirleri ortaya koysa da bu konuda uzmanlaşmak oldukça zordur. Bu nedenle sadece basit ve temel birkaç inceleme yaparak partnerinizin sizin için doğru kişi olup olmadığını anlamanız da mümkündür. Aşkta doğru kişiyi bulmak istiyorsanız, partnerinizi iyi bir şekilde tanımaya çalışırken aynı zamanda aşağıdaki temel analizleri de uygulayabilirsiniz.

  • Öfke alışkanlıklarını inceleyin; Sürekli öfkeli bir ruh hali, doğal olarak beraberinde sürekli kavgaları da getirebilir. Eğer partneriniz sizinle alakalı veya başkalarıyla alakalı normal durumlara fazla tepki veriyorsa, olası durumlar için kavga ve tartışma ortamı yaratıyorsa, siz sakin davranırken size karşı herhangi bir sebepten ani bir şekilde yükseliyorsa bu kişiyle uzun vadede ciddi kavgalara girmeniz olasıdır.
  • İnsanlara yaklaşımını inceleyin; Bir insanın iyilik ve kötülük açısından karakterini çözmenin en iyi yolu, onun başkalarına karşı davranışlarını gözetmektir. Örneğin partneriniz sizin yanınızdayken sürekli başka birini kötülüyor ve arkasından konuşuyorsa, bu kişi hakkında iyi hiçbir şeye değinmeden sürekli kişi hakkında kötü olan şeylerden bahsediyorsa uzun vadede bunu sizin için de başkalarının yanında yapabileceğini düşünebilirsiniz. Bazen insanın sevmediği, hoşlanmadığı ve sadece onun gözünde değil gerçekten kötü bir karaktere sahip olan birileri olabilir. Ancak partneriniz sadece bir kişi için değil birçok kişi için sürekli kötü yaklaşımlarda bulunuyorsa bu durum uzun vadede size zarar olarak dönebilir.
  • Tartışma anlarındaki tepkileri gözetin; Bir insanın örneğin aldatıldığı zaman küplere binmesi, hayal kırıklığına uğraması ve gerçekten öfkelenmesi alışılmışın dışında bir durum değildir. Aynı zamanda bir insanın örneğin sevdiği bir yeri sevmediğinizi belirttiğiniz zaman bu sözünüze düşmanlık gibi bir anlam yüklemesi ve küplere binmesi de alışılmış bir durum değildir. Partneriniz ile tartışmanızı ve kavga etmenizi önermiyoruz! Sadece olası bir kavga anında sizinle konuşup sorunu çözmek yerine sizi yalnız bırakıyorsa, empati kurmayıp sadece kendi haklı olduğu konulardan bahsediyorsa, sesini yükseltiyor veya size el kaldırmaya teşebbüs ediyorsa bu kişinin aşkta doğru kişi olduğunu söylemek yanlış olacaktır.
  • Üslubuna dikkat edin; Bir insanın üslubu, aynı zamanda onun kimliğidir. Üslubun yanı sıra bir insanın hobileri, yapmayı sevdiği eylemler, hatta dinlediği müzikler bile kişinin karakterini yansıtabilmektedir. Partneriniz sürekli size veya başkalarına karşı kaba ve kırıcı bir üslupla konuşuyorsa, bu durum uzun vadede sizi çok fazla kırabilir.

Bunlar dışında partnerinizin gerçekten doğru kişi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilecek birçok nokta vardır. Ancak bir insanın karakterini genelde en iyi şekilde ortaya koyacak dört nokta üslup, iyilikler ve kötülükler, öfke ve sakinlik, çözüm odaklı olma ve kaçma özellikleri olarak bilinir. Elbette zaman zaman sinirli olan, bazen istemeden kötü konuşan, bilmeden kötülük işleyen her insanın tamamen kötü bir karakteri olduğunu söylemek yanlıştır.

İnsanlar hata yapabilir, öfkeli olabilir, kötü konuşabilir. Fakat aynı zamanda tüm dünyayı karşısına almışken sevdiği kişiye karşı çok farklı bir yaklaşım sergileyebilir. Aşkta doğru kişiyi bulmak istiyorsanız, yukarıdaki birkaç tavsiyeden de yola çıkarak ve kişiyi daha iyi tanıyarak zamanla kendi kararınızı kendiniz vermeniz gerekir.

Bunun yanı sıra evlilikte anlaşamama sorunları yaşıyorsanız, sevgilinizle aranızdaki buzları eritmek ve kavgalarınızı azaltmak istiyor ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız şu yazımız da yol gösterici olabilir; Evlilikte Anlaşamama: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı? (2023)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.